Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Endodoncja

Co to jest leczenie kanałowe i kiedy je stosujemy?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu obojętnym dla organizmu materiałem – tzw. gutaperką. Twój ząb wyleczony tą metodą może długo pozostać w jamie ustnej i nie powodować żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem można zaobserwować na zdjęciu RTG już po pół roku od zakończenia leczenia.

Centrum Stomatologii Dental Esthetic Kraków odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego:

Czy leczenie kanałowe boli?

Centrum Stomatologii Dental Esthetic wykonuje zabiegi leczenia kanałowego w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono w pełni bezbolesne.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Centrum Stomatologii Dental Esthetic do każdego zabiegu podchodzi bardzo indywidualnie, dlatego dokładne określenie czasu zależy od indywidualnych potrzeb. W prostych przypadkach takie leczenie może zostać wykonane podczas jednej wizyty, która trwa średnio od 1 do 1,5 godziny.

Czas leczenia uzależniony jest od nie tylko od rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni lecz także od warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie można założyć, że leczenie kanałowe zęba może trwać ok. 1-3 godzin. Czasem proces leczenia wymaga jednak większej liczby wizyt. Oczywiście dokładną informację o czasie trwania takiego leczenia pacjent jest w stanie uzyskać wcześniej.


Dlaczego leczenie kanałowe pod mikroskopem może być kosztowne?

Centrum Stomatologii Dental Esthetic dąży do zapewnienia jak najwyższego standardu wykonywanego leczenia, dlatego nieustannie unowocześniamy stosowane w Centrum Stomatologii Dental Esthetic metody lecznicze. Endodoncja jest obecnie bardzo zaawansowaną technologicznie dziedziną, a nowoczesne leczenie kanałowe wymaga drogiego sprzętu. W Centrum Stomatologii Dental Esthetic wykorzystujemy wiele specjalistycznych urządzeń jak mikroskop, endometr i mikrosilnik do pomiaru długości kanału i jego dokładnego opracowania, oraz sprzęt pozwalający na dokładne i szczelne wypełnienie światła kanału po wcześniejszym uplastycznieniu gutaperki. Podczas poszerzania kanału używamy precyzyjnych, narzędzi niklowo-tytanowych renomowanych firm, których maksymalna żywotność obejmuje kilkukrotne użycie, a często przy trudnych, wąskich kanałach już po pierwszym użyciu ulegają one uszkodzeniu.


Czy leczenie kanałowe gwarantuje długotrwałe utrzymanie zęba?

Leczenie kanałowe jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres. Skuteczność szacuje się na poziomie 96% przypadków. Utrzymanie zęba leczonego kanałowo zależy od kilku czynników, zależnych także od pacjenta, dlatego lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Centrum Stomatologii Dental Esthetic bierze odpowiedzialność za prawidłowy, zgodny ze sztuką medyczną proces leczenia.


Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?

Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z niemożliwości przeprowadzania pełnej dezynfekcji systemu kanałowego. Najczęstszą przyczyną jest bardzo skomplikowana budowa zęba, a w szczególności jego korzeni, niekiedy również wcześniejsze nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne. Czasami może dojść do powikłań lub infekcji. Dzieje się tak nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie leczenia. Dlatego też Centrum Stomatologii Dental Esthetic zaleca okresowe kontrole RTG raz w roku przez okres ok. 3 lat od wykonanego leczenia.


Czy nie lepiej usunąć ząb?

Nawet pomimo możliwości niepowodzenia, usunięcie zęba jest wyborem obarczonym większymi konsekwencjami. Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia (implantu) w miejsce po usuniętym zębie oraz odtworzenia na nim korony zęba jest o wiele wyższy od leczenia kanałowego, natomiast pozostawienie brakującego zęba spowoduje, w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z wyrwanym zębem.

Endodoncja

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności