Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Profilaktyka

USUWANIE KAMIENIA

Dlaczego warto usuwać kamień?

Nieprawidłowe i zbyt krótkie szczotkowanie zębów pozostawia na nich bakterie. Początkowo tworzą one niewidoczny osad, ale jego szorstka powierzchnia powoduje przyleganie do niego kolejnych bakterii. Po około 2 dniach osad staje się już twardy i niemożliwy do usunięcia przy normalnym szczotkowaniu. Powtarzanie tego cyklu doprowadza do powstania widocznego kamienia nazębnego. Toksyny wytwarzane przez bakterie powodują stany zapalne dziąseł wokół zębów objawiające się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem. Dziąsła stają się obolałe i pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Stan zapalny dziąseł doprowadza z kolei do niszczenia kości oraz więzadeł łączących korzeń i kość, co w efekcie prowadzi do rozchwiania zęba. Dlatego okresowe usuwanie kamienia jest bardzo istotne dla zdrowia Twoich zębów. Centrum Stomatologii Dental Esthetic zaleca kontrolowanie kamienia co 6 miesięcy, jeśli nie ma wskazań do częstszej kontroli. Usuwamy go w gabinecie specjalną końcówką ultradźwiękową, której drgania odkruszają twardy kamień z powierzchni zębów. Jeżeli jesteś palaczem lub miłośnikiem mocnej kawy, jesteś bardziej narażony na powstanie ciemnych przebarwień na powierzchni Twoich zębów. Aby usunąć tego typu przebarwienia stosujemy zabieg piaskowania. Cały proces higienizacji kończymy dokładnym wypolerowaniem zębów szczoteczką i pastą oraz zabiegiem fluoryzacji, który przywraca równowagę mineralną w szkliwie zębów pozbawionych już kamienia.

WYBIELANIE ZĘBÓW

Pod wpływem działania kawy, herbaty, papierosów, czerwonego wina, itp. nasze zęby z wiekiem ciemnieją. W Centrum Stomatologii Dental Esthetic przywracamy im dawny kolor, a nawet możemy sprawić, że będą jaśniejsze, dzięki profesjonalnym zabiegom wybielania.

Najczęściej zadawane przez Naszych pacjentów pytania:

O ile jaśniejsze mogą być zęby?

Najczęściej zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni, co sprawia, że efekt jest wyraźnie widoczny i utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to proces indywidualny, na który mają wpływ nawyki żywieniowe oraz przestrzeganie higieny.

Jaką wybrać metodę wybielania zębów?

Właściwą metodę wybiera lekarz i jest ona uzależniona od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Czy wybielają się plomby?

Niestety nie. Wypełnienia nie ulegną wybieleniu, dlatego może okazać się że po okresie stabilizacji koloru zęba (około 2 tygodnie) konieczna będzie wymiana niektórych wypełnień na jaśniejsze.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Przeprowadzone różne niezależne badania nie wykazały negatywnego wpływu na strukturę i skład chemiczny zębów. Jednakże musimy brać pod uwagę fakt, że aby wybielanie było w pełni bezpieczne może być ono wykonane w zdrowym uzębieniu (bez ubytków) i ze zdrowym przyzębiem. Wybielaniu nie powinny się poddawać kobiety w ciąży i karmiące oraz młodzież poniżej 18 roku życia.

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Przez kilka dni należy stosować tzw. Dietę białą, polegającą na wyeliminowaniu z jadłospisu wszelkich produktów intensywnie barwiących jak kawa, mocna herbata, czerwone wino, niektóre owoce i ich przetwory (np. jagody, wiśnie) oraz Coca-cola. Przez 24 godziny należy unikać potraw o skrajnych temperaturach, tj. bardzo gorących i bardzo zimnych ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów. Należy prawidłowo dbać o higienę zębów, natomiast stosowanie płukanek do ust należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności