Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Protetyka

Odbudowa i odtwarzanie zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub takiego wobec którego zastosowano leczenie kanałowe nie stanowi dzisiaj problemu dzięki osiągnięciom jakie oferuje protetyka. Korony wykonane profesjonalnie poprawiają kosmetykę zębów przebarwionych, złamanych, niewłaściwie ukształtowanych lub z wieloma plombami.

Korona

Korona jest pracą protetyczną która, odtwarza kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub leczonego kanałowo. Korona odpowiada za przywrócenie kształtu, koloru i funkcji zęba – naśladując własny ząb. Stanowi także ochronę zęba, odporną na działanie bakterii próchnicy. Korony osadza się na własnym zębie lub na implancie. Aby wykonać koronę, należy zebrać szkliwo i część zębiny i zastąpić je nową – wykonaną w laboratorium protetycznym koroną. Szkliwo oraz zębina chronią wewnętrzną część zęba miazgę. Korony poprawiają kosmetykę zębów przebarwionych, złamanych, niewłaściwie ukształtowanych lub z wieloma plombami. Korony i mosty zbudowane są z dwóch warstw: zewnętrznej – estetycznej (wykonanej z porcelany) oraz wewnętrznej – konstrukcyjnej (z cyrkonu, złota lub metalu). Na ostateczny efekt estetyczny oraz trwałość korony wpływają właściwości materiału konstrukcyjnego.

Z czego zbudowane są korony?

Cyrkon

Jest najnowocześniejszym materiałem wytwarzanym w oparciu o technologię komputerową. Korona z cyrkonu szczelnie zamyka ząb, chroniąc skutecznie przed dostępem powietrza. Tlenek cyrkonu zastąpił stosowane do tej pory stopy metali, dzięki czemu nie wywołuje nie powoduje uczuleń jest materiałem bezpiecznym i biozgodnym., nie ulega korozji ( szara obwódka wokół korony zęba ) , przyczynia się do oszczędnej preparacji zęba. Można go zastosować dla pojedynczych koron zębowych, jak również dla mostów. Jego zaletą jest to, iż odbija on światło podobnie jak naturalne szkliwo ,a zatem uzupełnienie jest praktycznie identyczne jak naturalne zęby.

Metal

Jest podstawowym i najtańszym materiałem. Jego użycie wymaga wywiadu zdrowotnego, ponieważ pacjent może być uczulony na niektóre składniki stopów metalu. Na styku z dziąsłem powstaje ciemna obwódka co może negatywnie wpływać na estetykę korony wokół dziąsła. Metal ma szary kolor co sprawia iż korona nie jest tak estetyczna jak cyrkonowa. Korony z metalu są konstrukcyjnie trwałe podobnie do cyrkonowych.

Most

Podobnie jak korona także most jest pracą protetyczną wykonywaną w laboratorium. Most umożliwia odtworzenie kształtu utraconych zębów. Most przywraca zębom ich usytuowanie w łuku zębowym oraz wzmacnia funkcję żucia. Pozwala zachować równowagę całego łuku zębowego

Przy wykonaniu mostu wykorzystuje się zęby sąsiadujące z luką – stanowią one podporę dla osadzenia mostu. Konieczne jest zmniejszenie obwodu sąsiadujących zębów i nałożenie na nieuzupełnienie składające się z dwóch, lub więcej koron. Korony te połączone są ze sobą brakującymi zębami. Takie uzupełnienie luki można również wykonać na implantach.

Projekt mostu jest wykonany w taki sposób, by zęby filarowe mogły być bezpiecznie obciążone dodatkowymi siłami żucia, wynikającymi z dostawionych zębów. Powierzchnie zgryzowe w pełni odzwierciedlają własne zęby.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności