Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

4 sposoby na wybielenie zębów w domu i gabinecie dentystycznym

Śnieżnobiały uśmiech to ważny atrybut urody i dowód troski o zdrowie. Jak bezpiecznie i skutecznie rozjaśnić szkliwo? Co możemy zrobić w domu, a kiedy należy udać się do centrum stomatologii estetycznej?

Jak powstają przebarwienia szkliwa?

Niewielu z nas może pochwalić się naturalnym, hollywoodzkim uśmiechem: szkliwo często ma swoisty, żółtawy lub szary odcień. Ogromny wpływ na ciemne zabarwienia zębów ma jednak dieta i styl życia. Czarna kawa i herbata, czerwone wino, sok z wiśni lub jagód, dym z papierosów –  wszystkie te substancje pozostawiają na szkliwie nieestetyczny osad. Spróbuj na początek ograniczyć je lub całkiem wyeliminować, a dotychczasowe przebarwienia usuniesz samodzielnie lub u dentysty.

Pasty wybielające

To najmniej inwazyjny sposób wybielania szkliwa. W składzie past znajdują się enzymy rozpuszczające błonę łączącą nalot ze szkliwem, a także substancje ścierne: krzemionka lub węglan wapnia. Metoda sprawdza się najlepiej w przypadku niewielkich przebarwień – rozjaśnisz w ten sposób zęby najwyżej o 1-2 tony. Pamiętaj, by nie szorować zębów zbyt mocno i nie stosować pasty dłużej niż 2 miesiące. Długotrwałe, intensywne ścieranie prowadzi bowiem do uszkodzeń szkliwa.

Wybielanie nadtlenkiem wodoru – paski, żele

Wybielający żel z nadtlenkiem wodoru najczęściej aplikujemy na zęby za pomocą elastycznych pasków lub nakładek. Paski nakleja się jedynie na przednie zęby, między czwórkami. Plastyczne nakładki należy sparzyć w gorącej wodzie, a następnie napełnić żelem i zagryźć między zębami. W ten sposób tworzywo dokładnie dopasuje się do kształtu szczęki i żuchwy, a żel dotrze do każdego zakamarka. Paski i nakładki zakładamy na około 20-40 minut dziennie. Pierwsze efekty będą widoczne już po tygodniu.

Wybielanie nadtlenkiem wodoru u stomatologa

Samoprzylepne paski mogą się zsuwać, a nakładki nie zawsze idealnie się dopasowują. Jeśli zależy Ci na dokładnym, trwałym wybieleniu zębów, odwiedź gabinet dentystyczny. Stomatolog przygotuje dla Ciebie nakładkę na podstawie wycisku odwzorowującego zęby i dostosuje stężenie żelu wybielającego do stopnia przebarwień. Metoda jest droższa niż domowe sposoby, a nakładki nosi się dłużej – nawet do 4 godzin dziennie, przez 3-4 tygodnie. Bezpieczeństwo i trwały efekt zabiegów zrekompensują Ci jednak wszystkie niedogodności.

Usuwanie kamienia nazębnego

Ciemny odcień szkliwa często wynika z narastania kamienia i osadu nazębnego. Najłatwiej poradzisz sobie z nim poprzez stomatologiczny zabieg skalingu. Dentyści stosują kilka technik skalingu: kamień można usunąć mechanicznie, laserowo, metodą ultradźwiękową, a także chemicznie.
Standardowym uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie. Czynność ta polega na usuwaniu resztek płytki nazębnej i przebarwień za pomocą strumienia piasku dentystycznego; substancja ta dociera także do szczelin międzyzębowych i w okolice dziąseł. Usunięcie kamienia przynosi natychmiastowe, widoczne efekty, warto więc uwzględnić je w swoim harmonogramie wizyt dentystycznych i poddawać się skalingowi przynajmniej raz w roku.
Stomatolog Kraków – profesjonalna profilaktyka stomatologiczna

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności