Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

5 faktów, które powinieneś wiedzieć o paradontozie

Paradontoza jest chorobą przyzębia, atakuje tkanki odpowiedzialne za umocowanie zębów. Początkowe objawy zwykle nie budzą niepokoju u pacjentów. Z czasem dolegliwości stają się jednak coraz bardziej dotkliwe. Konsekwencjami paradontozy są uszkodzenia i utrata zębów. Niestety, jest to problem dotyczący coraz większej liczby Polaków. Szacuje się, że choroba ta występuje aż u 70% pacjentów odwiedzających polskie gabinety stomatologiczne. Co warto wiedzieć na temat paradontozy?

1 .Palacze są szczególnie narażeni na paradontozę
Badania potwierdzają, że osoby palące papierosy są aż czterokrotnie bardziej narażone na choroby przyzębia. Szkodliwe substancje zawarte w papierosach przyspieszają rozwój bakterii tworzących płytkę nazębną i wywołują stany zapalne na powierzchni korzenia zęba. Warto dodać, że paradontozie w dużej mierze sprzyja również niewłaściwa higiena jamy ustnej. Okazuje się, że jest ona o wiele gorsza u osób palących.

2. Przyczyną paradontozy może być kamień nazębny
Kamień nazębny powoduje odsłanianie szyjek zębowych, a zgromadzone w nim bakterie sprzyjają rozwojowi wielu chorób jamy ustnej, w tym właśnie paradontozy. Kiedy kamień nazębny nie jest usuwany systematyczne zęby są szczególnie narażone na zapalenia przyzębia.

3. Objawem paradontozy mogą być nadwrażliwe szyjki zębowe
W przypadku dyskomfortu pojawiającego się w zetknięciu zębów z zimnymi lub ciepłymi napojami, warto skonsultować się ze stomatologiem. Objawy mogą ustąpić po usunięciu kamienia nazębnego lub lakierowaniu zębów. Często zdarza się również, że dentysta zaleca stosowanie ziołowych płukanek lub innej formy leczenia wspomagającego, aby załagodzić zapalenie przyzębia.

4. Wady zgryzu mają wpływ na rozwój paradontozy
Krzywe lub nachodzące na siebie zęby mogą sprawiać trudność w codziennej higienie jamy ustnej. Niedokładnie umyte zęby sprzyjają rozwojowi bakterii, które prowadzą do stanów zapalnych.

5. Leczenie paradontozy może być długie i kosztowne
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym etapem w leczeniu powinno być usunięcie kamienia. Warto również bardziej zadbać o higienę jamy ustnej i ograniczyć używki (kawę, papierosy itp.). Jeśli paradontoza jest już zaawansowana, trzeba liczyć się z częstymi wizytami w gabinecie stomatologicznym i kosztownymi zabiegami.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności