Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Aparat na zęby – nie tylko dla dzieci i młodzieży

Piękne i proste zęby potrafią pomóc w zrobieniu fantastycznego pierwszego wrażenia. Jedni posiadają idealny uśmiech od urodzenia, innym pozostaje długotrwałe i kosztowne leczenie u ortodonty. Najczęściej aparaty ortodontyczne możemy spotkać u dzieci i młodzieży, jednak coraz częściej sięgają po nie również osoby dorosłe.

Dlaczego warto?

Wiele osób decyduje się na aparat w celu poprawy estetyki swojego uśmiechu. Warto jednak wiedzieć, że przy pomocy aparatu można również lepiej zadbać o zdrowie zębów i dziąseł. Jego noszenie jest np. bardzo pomocne w leczeniu paradontozy.

Tak samo jak u dzieci?

Niestety, leczenie u osoby dorosłej zwykle trwa o wiele dłużej niż u dzieci i młodzieży. Może być również bardziej bolesne. Dlaczego? Osoba dorosła posiada większe uwapnienie kości i znacznie mniejszą plastyczność.

Przeciwwskazania

Aparat ortodontyczny jest odradzany osobom z obniżoną odpornością organizmu. Nie mogą go również nosić osoby cierpiące na choroby przyzębia. Wszelkie stany zapalne jamy ustnej muszą być całkowicie wyleczone zanim pacjent zacznie nosić aparat. W przypadku cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych najpierw należy uzyskać zgodę lekarzy specjalistów.

Konieczność noszenia aparatu

Zwykle do ortodonty zgłaszają się osoby, które chcą uzyskać lepszy efekt wizualny. Kto jeszcze powinien nosić aparat? Osoby, u których występuje ścieranie się zębów, odsłanianie się szyjek zębowych lub wzajemne uciskanie się zębów.

Jaki aparat na zęby – stały czy ruchomy?

Większość pacjentów wybiera aparat stały. Niestety, jest on dość kosztowny. Jego ostateczna cena zależy od materiału, z jakiego został wykonany: im bardziej nowoczesny materiał, tym więcej trzeba zapłacić. Osoby, które decydują się na noszenie aparatu muszą być więc przygotowane na spore wydatki. Tym bardziej, że do kosztu aparatu dochodzą jeszcze cotygodniowe wizyty kontrolne, a NFZ nie refunduje leczenia ortodontycznego u dorosłych. W przypadku niewielkiej wady zgryzu można pozwolić sobie na aparat ruchomy. Jest on znacznie tańszy i pozwala uzyskać zadowalające efekty. Aparat ruchomy jest jednoczęściowy. W jego skład wchodzą akrylowe płytki i metalowe elementy, które służą do jego przymocowania. Osoba nosząca aparat ma złączoną górną i dolną szczękę, co może okazać się dość kłopotliwe. Podobnie jak przełykanie śliny. Na całe szczęście, w razie jakichkolwiek niedogodności, aparat w każdej chwili można po prostu wyjąć. Model stały nosimy tylko w domu: 4 godziny w ciągu dnia i przez całą noc. W tym wypadku najważniejsza jest systematyczność pacjenta.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności