Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Aparat stały a ruchomy – funkcje i zastosowanie

Czym różnią się od siebie stałe i ruchome aparaty ortodontyczne? Jakie są wskazania do stosowania obu modeli? Zanim umówisz się na pierwszą wizytę w centrum stomatologii estetycznej przeczytaj nasz poradnik.

Kryteria wyboru aparatu ortodontycznego

Zarówno stałe, jak i ruchome aparaty ortodontyczne pełnią tę samą funkcję, a więc korekcję wad zgryzu i przywrócenie właściwego ułożenia zębów w łukach zębowych. Wybór konkretnego aparatu zależy od kilku czynników. Ortodonci biorą pod uwagę przede wszystkim wiek pacjenta, stopień rozwoju szczęk i etap leczenia.

Wskazania do założenia aparatu stałego

Aparaty stałe mają najszersze zastosowanie. Standardowo zakłada się je dorosłym, a w wielu przypadkach także nastolatkom i starszym dzieciom, u których nastąpiła już wymiana zębów mlecznych. Im starszy pacjent, tym twardsza tkanka kostna – u dorosłych przemieszczanie zębów trwa bardzo długo, dlatego stały aparat jest najwygodniejszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem. Zaletą stałych modeli jest także duża uniwersalność. Aparat tego typu zaradzi niemal każdemu problemowi, od drobnych, estetycznych defektów po silne stłoczenia zębów i zaawansowane wady zgryzu.

Aparaty ruchome u dzieci

Aparaty ruchome przybierają różne kształty. Może być to plastikowa płytka przedsionkowa, stosowana u kilkulatków, lub akrylowo-druciany model ze śrubą lub sprężyną. Aparaty te dedykowane są dzieciom w wieku 4-12 lat, które nie utraciły jeszcze zębów mlecznych. Pacjent powinien nosić aparat przynajmniej przez 14-16 godzin dziennie, dlatego najczęściej zakłada się je na noc.

Możliwości aparatów ruchomych są dość ograniczone: urządzenie nie obróci ani nie przesunie zębów, dlatego korekcja odnosi się jedynie do niewielkich wad zgryzu. Jeśli jednak ortodonta zaleci dziecku noszenie aparatu, warto zastosować się do jego porady i nie czekać, aż “mleczaki” wypadną. Nieprawidłowe ułożenie zębów znacznie utrudnia ich dokładne czyszczenie, a to może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Aparaty ruchome u dorosłych

Modele ruchome stosuje się także u dorosłych w etapie retencji, a więc utrwalania efektu leczenia po zdjęciu aparatu stałego. Akcesoria tego typu noszą nazwę retainerów. Na górny łuk zębowy nakłada się najczęściej płytkę retencyjną, złożoną z drucianych pętli i akrylowej nakładki na zęby. Innym typem retainera jest tzw. pozycjoner – przezroczysta nakładka, wykonywana indywidualnie na podstawie odlewu szczęki pacjenta.

Stomatologia estetyczna Kraków – umów się na wizytę już teraz!

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności