Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Ból zęba w 8 miesiącu ciąży

Niespodziewany ból zęba może pojawić się zawsze, nawet wtedy gdy naszego dentystę odwiedzamy regularnie i wszystkie zęby wydają się być całkowicie zdrowe. Powody bywają różne, ale po wykonaniu zdjęcia, podaniu odpowiednich leków i dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia można je szybko wyeliminować. Problem pojawia się jednak gdy pacjentka spodziewa się dziecka. Dziś obalamy mity na temat leczenia kobiet w ciąży.

 

Leczyć czy nie leczyć?

Kiedy do rozwiązania pozostaje stosunkowo niewiele czasu, część kobiet boi się poddawać jakimkolwiek zabiegom w gabinecie stomatologicznym. Powód? Lęk przed tym, że znieczulenie, antybiotyki czy nawet samo leczenie mogą wywrzeć negatywny wpływ na dziecko.

W efekcie w internecie nie brak głosów mówiących, by w 8 miesiącu ciąży zębów po prostu nie leczyć i posiłkować się domowymi lub doraźnymi metodami, takimi jak zimne okłady, napary ziołowe, płukanki (np. z wody utlenionej), leki przeciwbólowe.

Z drugiej strony słychać opinie, że zęby nie tylko można, ale trzeba leczyć w ciąży, gdyż wszystkie infekcje, stany zapalne mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm i dziecko.

I sprawa ostatnia: w przypadku leczenia zębów w ciąży istotne jest również to, w jakim miesiącu je leczymy. Zgodnie z powszechną opinią okresy, w których należy zachować szczególną ostrożność, to pierwszy trymestr i właśnie 8 miesiąc!

 

Opinia eksperta:

Jak najbardziej leczyć! Najlepiej jeżeli kobieta planuje zajście w ciążę i wcześniej odwiedzi gabinet stomatologiczny w celu kontroli i jeżeli zachodzi potrzeba – leczenia. Niestety z taką sytuacją mamy do czynienia rzadko. Niemniej kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą stomatologiczną

 

 

Jaki może być powód bólu?

W przestrzeni wirtualnej, w szczególności na forach tematycznych, teorii na temat przyczyn bólu zęba nie brakuje. Większość kobiet, które podobne doświadczenia mają już za sobą, wskazuje na nadwrażliwość dziąseł i doradza stosowanie miękkiej szczoteczki oraz specjalnej pasty. Jeśli na zębach żadnych zmian nie widać, powodem może być również niewyleczony ząb i rozwijający się stan zapalny.

 

Opinia eksperta:

Powodów bólu może być wiele, najczęściej są to przyczyny zębowa. Niekiedy rzeczywiście pojawiają się problemy z dziąsłami, w postaci wrażliwości, krwawienia oraz miejscowych przerostów, co związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie ciąży.

 

 

Czy rtg i znieczulenie będą bezpieczne?

O ile w sieci nie ma najczęściej wątpliwości co do tego, że w ciąży można rwać czy borować zęby, o tyle problem pojawia się w przypadku znieczulenia i prześwietlenia.

W przypadku znieczulenia zdania są podzielone. Część osób twierdzi, że kobietom w ciąży bez problemu można podać znieczulenie normalne, takie, jakie aplikuje się pozostałym pacjentom. Zdaniem niektórych konieczne jest jednak specjalne znieczulenie pozbawione noradrenaliny.

Najwięcej nieścisłości dotyczy jednak wykonywania zdjęć rentgenowskich. Część pacjentek, powołując się na opinie swoich stomatologów i ginekologów, zapewnia na forach, że ilość promieniowania, jaka działa na organizm przy wykonywaniu zdjęcia nowoczesną aparaturą jest znikoma i bezpieczna. Ale nie brak też kobiet, które – zdezorientowane sprzecznymi głosami – wolą dmuchać na zimne i zdjęcia nie wykonywać.

Część osób, u których leczenie kanałowe jest koniecznością – decyduje się np. na rozwiązanie połowiczne. Stomatolog truje zęba i go czyści, ale stosuje tymczasowe wypełnienie zamiast stałego, które wymagałoby wykonania zdjęcia rtg.

 

Opinia eksperta:

Zdjęć RTG lekarze zwykle unikają w pierwszym trymestrze ciąży. Bywają jednak takie sytuacje kiedy jest ono niezbędne do prawidłowego wykonania leczenia. Obecnie użycie radiowizjografii i odpowiednich osłon dla pacjentki minimalizuje dawkę promieniowania i ryzyko z nią z związane. Jeżeli chodzi o znieczulenia, to nie ma przeciwwskazań do ich wykonania podczas zabiegu. Badania wykazały, że stres związany z bólem, jaki przeżywa pacjentka może mieć bardziej niekorzystny wpływ niż niewielka dawka znieczulenia z noradrenaliną.

 

 

Antybiotyki

Wątpliwości u pacjentek budzi również stosowanie antybiotyków, które są konieczne w przypadku wystąpienia infekcji. Większość z nich boi się przystać na takie metody leczenia. Na portalach w przeważającej większości znaleźć można jednak opinie, że zdecydowanie lepsze jest zastosowanie antybiotyku niż narażanie organizmu na działanie bakterii.

 

Opinia eksperta:

Najlepiej jeżeli nie dopuszczamy do sytuacji, która wymaga zażywania antybiotyków, ale jeżeli już do tego dojdzie, to zdecydowanie bezpieczniej jest przyjąć lek niż pozwolić by stan zapalny rozprzestrzeniał się.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności