Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Czy każdy ząb mądrości wymaga usunięcia?

Ósemki czyli trzecie zęby trzonowe, wyrastają dość późno, bo zazwyczaj dopiero między 17 a 25 rokiem życia. Wbrew powszechnej opinii, nie każdy ząb mądrości wymaga usunięcia. Istnieje jednak szereg medycznych wskazań do przeprowadzenia zabiegu ekstracji.

Prawidłowo wyrznięte zęby mądrości, które mieszczą się w łuku zębowym, mogą bardzo dobrze spełniać swoje funkcje, wspomagając proces żucia i rozdrabniania pokarmu. Głównym powodem problemów z ósemkami jest fakt, iż często po prostu brakuje już dla nich miejsca w łuku zębowym.

Wskazania do usunięcia zębów mądrości

– nieprawidłowe wyrznięcie

Ósemki często wyrastają krzywo, wrastają w policzek lub stłaczają inne zęby, powodując problemy ze zgryzem. W przypadku ósemek niewyrzniętych (zatrzymanych), które nie przebiły się przez dziąsło, wiele zależy od położenia zęba. Jeśli ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku może dojść do sytuacji, gdy konieczne będzie usunięcie obu zębów.

nawracające stany zapalne dziąseł

W przypadkach częściowego wyrznięcia zębów mądrości często dochodzi do bolesnych stanów zapalnych dziąseł i tworzenia się torbieli. Bywa to bardzo niebezpieczne, gdyż stan zapalny może doprowadzić nawet do zakażenia całego organizmu.

zęby mądrości zostały zaatakowane przez próchnicę

Leczenie kanałowe zębów mądrości jest bardzo kłopotliwe z uwagi na utrudniony do nich dostęp oraz ich nietypową budowę anatomiczną (nieregularne kształty, różna liczba korzeni). Odbudowa ósemek bywa trudna, a leczenie często  nieskuteczne. Wielu kłopotów można jednak uniknąć, dbając odpowiednio o higienę jamy ustnej: dokładne czyszczenie ostatnich zębów w łuku zębowym oraz regularne kontrole zębów mądrości podczas okresowych wizyt u stomatologa mają kluczowe znaczenie.

Każdy przypadek jest inny

Niewątpliwie jednak każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji ze stomatologiem oraz przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Warto wykonać precyzyjne badanie tomografii komputerowej, które pozwali uzyskać dokładne informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości od nerwów czuciowych i zatok szczękowych.

Dlaczego lepiej wyrywać ósemki w młodym wieku?

Jeśli zęby mądrości sprawiają kłopoty z uwagi na ich niewłaściwe wyrznięcie, a decyzją stomatologa powinny zostać usunięte, lepiej by nastąpiło to jak najwcześniej, gdyż z wiekiem wydłuża się czas potrzebny na regenerację organizmu i wzrasta ryzyko powikłań po zabiegu ekstrakcji.

Centrum Stomatologii Kraków – kompleksowe leczenie stomatologiczne

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności