Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Czy żucie gumy psuje zęby?

Aby szybko odświeżyć oddech po posiłku w restauracji lub przerwie obiadowej w pracy, wielu z nas sięga po gumę do żucia. Sposób jest wygodny i skuteczny, lecz nie należy go nadużywać – schorzenia wywołane długim, intensywnym żuciem gumy mogą zmusić Cię nawet do wizyty u dentysty lub w centrum stomatologii estetycznej.

Guma odświeża oddech i pomaga przywrócić prawidłowe pH

Gdy nie możesz sięgnąć po szczoteczkę i pastę, guma do żucia pozwoli Ci dyskretnie odświeżyć oddech. Żucie gumy aktywuje także pracę ślinianek. Zwiększone wydzielanie śliny przywraca prawidłowy poziom pH, neutralizuje kwasy w jamie ustnej i pomaga usunąć zalegające resztki pokarmu. Guma do żucia ma więc swoje zalety – pod warunkiem, że będziesz używać jej z umiarem.

Guma obciąża żuchwę

Długie, intensywne żucie gumy obciąża staw żuchwowo-szczękowy i może spowodować przerost mięśni żwaczy. To z kolei często bywa przyczyną tzw. bruksizmu – odruchowego zgrzytania zębami przez sen. Dolegliwość ta prowadzi do ścierania szkliwa zębowego, deformacji szczęki, a w dalszej perspektywie – nawet do zwichnięcia stawu żuchwowego. Podrażnione nerwy powodują także uporczywe bóle głowy.

Przerost mięśni żwaczy jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które mają nawyk żucia gumy jedną stroną szczęki. Zmiany chorobowe rozwijają się wówczas nierównomiernie: dyskomfort jest wtedy znacznie większy, a leczenie – bardziej skomplikowane. Co więcej, asymetria szczęki jest widoczna także na twarzy, dlatego schorzenie staje się także defektem estetycznym.

Guma zawiera cukier i jego pochodne

Wiele gum do żucia ma w swoim składzie cukier. Każdy z nas wie, jak szkodliwy jest jego wpływ na szkliwo; tym bardziej, że guma do żucia ma kontakt z zębami przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Gumy bez cukru są z kolei słodzone aspartamem lub innymi sztucznymi słodzikami. Substancje te wpływają negatywnie na pracę układu trawiennego, wywołują alergie i inne dolegliwości.

Żuj gumę z umiarem

Jak rozsądnie korzystać z gumy do żucia? Dentyści zalecają ograniczyć jej spożycie do 2 razy w ciągu dnia. Nie powinno się także przeżuwać jednej gumy dłużej niż 15 minut. Jeśli po zjedzeniu aromatycznego posiłku nie masz możliwości umycia zębów, możesz sięgnąć także po jeden z alternatywnych sposobów. Odświeżający preparat w sprayu lub kilka kropli naturalnego olejku z mięty pieprzowej zadziała równie skutecznie.

Dentysta Kraków – profesjonalna pomoc stomatologiczna

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności