Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Endodoncja, czyli leczeni kanałowe

Endodoncja to dział stomatologii, zajmujący się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób miazgi. Jednym z najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w jego obrębie leczenie kanałowe, pozwalające na zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte.

Kiedy na „kanałówkę”?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi , objawiającego się rwącym, przeszywającym bólem. Zabieg zaleca się przede wszystkim w przypadku wystąpienia zgorzeli i/lub zapalenia miazgi, głębokich ubytków próchnicowych, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych czy urazów mechanicznych zęba. Pamiętaj, że przy niewłaściwej higienie stan zapalny może wystąpić w zębach wyglądających na całkowicie zdrowe! 

Leczenie stanowi również podstawowy element profilaktyki w przypadku planowanych zabiegów protetycznych, gdzie warunkiem koniecznym jest uprzednie przeleczenie wszystkich zębów. Niekiedy zdarza się również, że leczenie ma na celu korekcję nieszczelnego wypełnienia kanałów – np. po niedokładnie wykonanym zabiegu . 

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Ze względu na specyficzną lokalizację kanałów zębowych efekty leczenia kanałowego weryfikuje się w oparciu o diagnostykę RTG . W praktyce oznacza to wykonanie przynajmniej dwóch zdjęć rentgenowskich (przed i po), pozwalających określić poprawność zabiegu. Następnie kanały zostają oczyszczone z martwych zawartości,  odkażone i wypełnione specjalną substancją, która z biegiem czasu twardnieje. Im dokładniej oczyszczone kanały, tym lepszy jest efekt leczenia i ząb może dłużej przetrwać w jamie ustnej.

Otworzenie zęba i uzyskanie swobodnego dostępu do kanałów korzeniowych wiąże się niestety z usunięciem znacznej części korony zęba, która zostaje odtworzona w estetyczny sposób z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych materiałów. 

W przypadku osób dorosłych, NFZ refunduje leczenie endodontyczne siekaczy i kłów. Darmowe leczenie wszystkich zębów przysługuje dzieciom, kobietom w ciąży i okresie połogu.

Stomatolog Kraków – Skuteczne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – czy warto?

Prawidłowo wypełniony kanał zębowy w połączeniu z koroną protetyczną będzie służył przez długie lata, ratując przed całkowitą ekstrakcją i wynikającą z niej nieestetyczną dziurą. Warto w tym miejscu podkreślić, że koszty leczenia kanałowego są kilkukrotnie niższe od cen leczenia protetycznego czy wstawienia implantów. Dodatkową zaletą „kanałówki” jest możliwość wykorzystania naturalnej tkanki – pozostałości własnego zęba – która nie zostanie odrzucona przez organizm. 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności