Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Ile trwa ból po ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba związana jest z ingerencją w strukturę dziąsła i kości szczęki lub żuchwy, toteż występujący po niej ból jest czymś całkowicie naturalnym. Pytanie, które często zadają w sieci pacjenci, brzmi jednak: jak długo ból może się utrzymywać i po jakim czasie należy się zgłosić do dentysty?

Dwudniowy ból – czy to norma?

W sieci, zarówno na forach jak i na blogach czy portalach tematycznych, nie brak porad dotyczących bólu zęba po wyrywaniu. Większość osób radzi, że jeżeli po 2-3 dniach dolegliwości nie znikają, co więcej, pojawia się opuchlizna lub z rany zaczyna sączyć się ropa, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Opinia eksperta:

Prawda

 

Przyczyny wydłużenia procesu gojenia

Na portalach dotyczących stomatologii znaleźć można również informacje, że długość utrzymywania się bólu jest sprawą dość indywidualną i zależy od szeregu czynników: umiejscowienia zęba, tego, czy wyrywany on był w całości czy usuwano tylko korzeń, stopnia skomplikowania zabiegu, a zatem ewentualnego zastosowania narzędzi chirurgicznych.

 

Znaczenie mogą mieć ponadto towarzyszący zabiegowi stan zapalny czy też problemy z zatokami. Jeśli w trakcie zabiegu okazuje się, że zatoka jest otwarta i trzeba ją zamknąć, proces gojenia ulega znacznemu wydłużeniu.

 
Jeśli wziąć pod uwagę umiejscowienie zęba, najtrudniej goją się ósemki dolne. Ból w tym wypadku utrzymuje się około tygodnia, a proces gojenia się rany może trwać nawet miesiąc. Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy korzenie są pokrzywione lub też jeśli w czasie zabiegu nie usunięto całego zęba i w zębodole pozostały jego fragmenty. W takiej sytuacji konieczne jest powtórzenie zabiegu i dokładne wyczyszczenie zębodołu.

 

O wydłużeniu procesu gojenia może decydować także usuwanie zęba w stanie zapalnym, czyli w przypadku wystąpienia zgorzeli. Na niektórych stronach można znaleźć również informację, że przedłużający się ból wynika niekiedy z podania znieczulenia w formie zastrzyku, kiedy to w wyniku wkłucia do dziąsła pojawia się niewielki krwiak.

 

Opinia eksperta:

Ból po ekstrakcji ósemek górnych nie powinien trwać dłużej niż jeden dzień, zaś po ósemkach dolnych jeśli ekstrakcja nie jest skomplikowana nie powinien również trwać dłużej niż 2-3 dni. Czasami jeśli zabieg jest długotrwały i skomplikowany dolegliwości mogą utrzymywać się do ok. tygodnia.

 

Brak skrzepu a ból zęba

Jako przyczynę bólu podaje się często także nieprawidłowe gojenie zębodołu. Jeśli w procesie zasklepiania rany nie wytworzy się skrzep, proces rekonwalescencji ulega wydłużeniu, a pacjent powinien zgłosić się do stomatologa. Powód? Rana nie jest w żaden sposób osłonięta, ale pozostaje pusta i jest bardziej narażona na działanie drobnoustrojów. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy założyć specjalną wkładkę.

 

Opinia eksperta:

Czasami po zabiegu szczególnie skomplikowanym pojawia się tzw suchy lub pusty zębodół jest to objaw rozpadu skrzepu krwi jaki powinien wytworzyć się po usunięciu zęba w zębodole. W wyniku czynników np. palenie tytoniu ,wypłukanie płynami, uszkodzenie mechaniczne lub obecności bakterii beztlenowych dochodzi do rozpadu skrzepu i zębodół jest pusty. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe.
Należy wtedy udać się do lekarza, który wyczyści lub przepłucze zębodół założy wkładkę leczniczą i następuje poprawa .czynności te mogą być wymagane kilkukrotnie celem całkowitego wygojenia się rany poekstrakcyjnej. Pomocne przy gojeniu rany jest również założenie szwów szczególnie na większe rany.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności