Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Jak często myć zęby?

Bardzo często wydaje nam się, że jeśli zęby będziemy myć kilka razy dziennie, nie zagrożą im żadne bakterie, a wizyty u dentysty będą należały do rzadkości. Tak jednak nie jest. Liczy się bowiem nie tylko częstotliwość mycia zębów, ale również czas i dokładność mycia. Jeśli mamy wątpliwości, warto zgłosić się do centrum stomatologii estetycznej, gdzie dentysta wyjaśni, jak prawidłowo dbać o zęby.

Statystyki dotyczące mycia zębów w naszym kraju nie prezentują się najlepiej. Choć trudno to sobie wyobrazić, zębów nie myje ok. 4 mln Polaków. Osoby, które dbają o higienę jamy ustnej, bardzo często robią to w sposób niewłaściwy – zęby szczotkują szybko i powierzchownie. Wszystko to prowadzi z kolei do powstania płytki nazębnej, a w dalszej kolejności – rozwoju próchnicy.

 

Jak często myć zęby?

Najlepiej robić to po każdym większym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy wyczyścić je rano i wieczorem. Warto w tym wypadku pamiętać o trzech ważnych zasadach:

  • liczy się nie tyle częstotliwość, co efektywność z jaką czyścimy zęby;
  • najważniejsze jest wieczorne szczotkowanie, gdyż w nocy spada produkcja śliny, będącej naturalną barierą ochronną przed bakteriami powstającymi w resztkach jedzenia;
  • zębów nie powinniśmy czyścić więcej niż 5 razy w ciągu dnia, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

 

Jak długo myć zęby?

Szybkie, powierzchowne szczotkowanie to problem większości z nas. By mycie zębów miało sens, powinniśmy na nie poświęcić co najmniej 2 minuty. Jeśli nasze dzieci mają z tym problem, można zaopatrzyć się w zabawne odmierzacze czasu w postaci ich ulubionych zwierzątek.

Dental Esthetic Kraków – kompleksowa pomoc stomatologiczna

Jak prawidłowo myć zęby?

Jeśli chcemy, by zęby były czyste i zdrowe, a pozostałości po posiłkach nie stały się pożywką dla bakterii, musimy zęby myć w odpowiedni sposób. Pamiętać należy, że czyszczenie jamy ustnej nie ogranicza się wyłącznie do szczotkowania. Nie mniej istotne są czynności takie jak:

  • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nitki dentystycznej,
  • czyszczenie języka,
  • stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności