Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Jak oswoić dziecko z wizytami w gabinecie stomatologicznym?

 

Wizyta u dentysty nie jest niczym przyjemny. To oczywiste. Bywają tacy, którzy panicznie boją się pobytu w gabinecie stomatologicznym. Wielu wymienia się anegdotkami o wyjątkowo nieprzyjemnym leczeniu. Nic dziwnego, że dzieci bywają przerażone wizytą u dentysty. Każdy boi się tego, co nowe i zupełnie nieznane. Najmłodsi odczuwają ten strach jeszcze bardziej. Warto zatroszczyć się o to, by pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym pozostawiła dobre wrażenie.

Pozytywne nastawienie

Dbanie o zęby dziecka najlepiej zacząć od… rozmowy. Strach przed nieznanym może podsuwać najmłodszym wiele strasznych wizji tego, co ich czeka. Wyobraźnia malucha jest nieograniczona, więc lepiej od razu poinformować dziecko jak będzie wyglądała wizyta. Jeśli rodzic barwnie opowie o wszystkich czynnościach wykonywanych przez dentystę i odpowie na pytania dziecka, maluch będzie o wiele spokojniejszy.

Tak jak mamusia i tatuś…

Dobrze, aby dziecko wiedziało, że jego rodzice również regularnie odwiedzają gabinet stomatologiczny i nie jest to dla nich nic strasznego. Najważniejsze, aby rodzic pamiętał, żeby nie wspominać o swoich niemiłych doświadczeniach przy maluchu. Nawet jeśli rodzic odczuwa stres przed leczeniem stomatologicznym, nie powinien mówić o tym dziecku.

 

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dobrym rozwiązaniem jest wizyta adaptacyjna. Maluch może zapoznać się z gabinetem, obejrzeć narzędzia i zadać dentyście wiele pytań. W ten sposób budujemy zaufanie i zyskujemy pewność, że dziecko nie będzie odczuwało paraliżującego strachu, gdy zajdzie potrzeba leczenia. Dlaczego to takie ważne? Może się okazać, że jeśli dziecko trafi do stomatologa dopiero gdy odczuwa ból i dyskomfort, to właśnie te uczucia będzie kojarzyło z następnymi wizytami. Dziecko może też być obserwatorem wizyty rodzica lub starszego rodzeństwa.

Dzielny pacjent

Wizyta u dentysty jest dla malucha wielkim przeżyciem. Dobrze, jeśli dziecko wie, że rozumiemy jak to dla niego ważne. Warto pamiętać o pochwale. W ten sposób przy następnej wizycie dziecko będzie chciało być równie dzielne.

Dodatkowa pomoc w oswajaniu malucha

  • Zabranie ulubionej zabawki dziecka pomoże zmniejszyć stres. Ze swoim pluszowym przyjacielem maluch na pewno poczuje się raźniej.
  • Zakup elektrycznej szczoteczki do zębów może okazać się przydatny. Dlaczego? Oswoi dziecko z dźwiękiem wiertła. Narzędzia stomatologiczne staną się przez to mniej przerażające dla najmłodszych.
  • Bajki, w których pojawia się wizyta u dentysty również są bardzo pomocne. Warto poszukać tego typu historii i przedstawić je dziecku przed wizytą. Bohaterowie zabawnych opowieści mogą stać się inspiracją dla przyszłego dzielnego małego pacjenta.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności