Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Jak pokonać strach przed dentystą?

Dentysta – u niektórych osób samo to słowo wywołuje paniczny lęk. Czego tak bardzo boją się pacjenci? Bólu związanego czy to z samym znieczuleniem, czy to z zabiegiem. Utraty poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Co ważne, strach niekoniecznie musi być związany z wcześniejszymi doświadczeniami. Często jest całkowicie irracjonalny i pojawia się nawet wtedy, gdy poprzednie wizyty przebiegały bez najmniejszego problemu. W jaki sposób można oswoić ten lęk?

1.Nie czekaj na ostatnią chwilę

Osoby, które panicznie boją się dentysty, odwlekają wizytę i bardzo często zgłaszają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy pojawia się ból. Efekt? Ząb wymaga leczenia kanałowego lub też nadaje się wyłącznie do wyrwania. A przecież takiej sytuacji można całkowicie uniknąć. Wystarczy pamiętać, że im dłużej zwleka się z wizytą, tym większy jest ubytek i tym trudniejsze staje się jego wyleczenie. Dzięki szybkiej reakcji, a także wizytom kontrolnym spotkanie z dentystą będzie znacznie przyjemniejsze.

 

2. Znajdź swojego dentystę

Każda osoba ma nieco inne oczekiwania w stosunku do specjalisty. I z całą pewnością warto znaleźć takiego, któremu w pełni zaufasz i który będzie odpowiadał Ci w 100%. Co więcej, jeśli już takiego znajdziesz, staraj się nie eksperymentować. Zaufanie pomiędzy dentystą a pacjentem buduje się długo, a niepewność związana z kolejnymi wizytami u coraz to nowego stomatologa może tylko dodatkowo spotęgować niepokój.

Szukając swojego dentysty warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jest dobrym specjalistą, ale też psychologiem. Dobry stomatolog powinien w zrozumiały sposób wyjaśnić Ci proces leczenia (co będzie robił, ile to potrwa, czy może to boleć) i dawać Ci poczucie bezpieczeństwa.

Podczas pierwszej wizyty warto powiedzieć mu o swoich obawach. Co więcej, możesz umówić się z nim na określony znak, który będzie skutkował natychmiastowym przerwaniem zabiegu i pozwoli Ci złapać oddech.

 

3. Wybierz nowoczesny gabinet

Planując wizytę u dentysty warto wybrać się do gabinetu z nowoczesnym sprzętem. Profesjonalny sprzęt pozwala całkowicie wyeliminować ból i sprawia, że wizyty u dentysty są większą przyjemnością.

 

4. Postaw na przyjazne wnętrza

Gabinet dentystyczny niektórym osobom kojarzy się z klaustrofobicznymi wnętrzami, w których unosi się specyficzny zapach, a zza szklanych, odrapanych gablot widać ogromne strzykawki i inne narzędzia tortur. Nowoczesne gabinety w żadnym wypadku tak nie wyglądają. Są jasne, przyjazne i przypominają raczej mieszkanie znajomego, do którego wpadliśmy z wizytą na kawę.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności