Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Jak przygotować 3-latka do wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta u stomatologa bywa stresująca nie tylko dla samego dziecka, ale i dla  rodzica. Jak dobrze przygotować malucha na to spotkanie i jak postępować,  by miał pozytywne doświadczenia i nie bał się kolejnych wizyt?

Wspólny rodzinny front

Postaraj się, by dziecko przed wizytą nie był już zniechęcone i negatywnie nastawione. Nie opowiadaj o bólu, borowaniu, wyrywaniu zęba, krwi itp. Nie pocieszaj dziecka zapewnieniami typu: „wszystko będzie dobrze”, „nic nie będzie bolało”, gdyż to tylko wzbudza lęk i niepokój. Wtajemnicz innych w swoje działania. Uprzedź dziadków i dalszą rodzinę o tym, iż planujecie wizytę z maluchem u dentysty, by również stosowali się do tych zaleceń i nie opowiadali dziecku o swoich negatywnych doświadczeniach z leczeniem zębów.

 

Wyjaśnij podstawowe kwestie

Warto rozmawiać z dzieckiem na ten temat używając języka metafory. Gabinet możesz przedstawiać jako magiczne miejsce, w którym stomatolog, używając swoich zaczarowanych narzędzi, leczy zęby. Przygotuj dziecko na to, co go spotka po  wejściu do gabinetu. Opowiedz, że usiądzie na fotelu, który może jeździć w dół i w górę, a Pan/Pani dentysta zapali swoją dużą magiczną lampę”słoneczko”, żeby dokładniej widzieć ząbki. Wyjaśnij,  że będzie używać magicznego lusterka na patyczku oraz dmuchającej rurki. Uprzedź, że stomatolog będzie ubrany w fartuch, śmieszne rękawiczki, a na twarzy będzie miał maseczkę.

 

Czas wizyty

Najlepszą porą na wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym wydają się godziny przedpołudniowe, kiedy dziecko jest jeszcze wypoczęte i kiedy najłatwiej się koncentruje. Zmęczone może marudzić, a samo wyjście może odbierać negatywnie. Oczekiwanie w poczekalni warto umilić dziecku wspólną zabawą. W trakcie samej wizyty postaraj się cały czas pozostawać w zasięgu wzroku dziecka, by czuło się bezpiecznie.  Warto zabrać ze sobą także ulubioną maskotkę lub zabawkę, która doda mu pewności siebie i będzie działać niczym amulet.

 

Wizyta adaptacyjna

Wizyty zapoznawcze mają przede wszystkim na celu wykształcenie pozytywnego nastawienia dziecka do leczenia stomatologicznego, co przynosi bardzo pozytywne, długofalowe efekty. Dziecko w nowym miejscu może być zagubione i przestraszone, gdyż boi się tego, co nieznane. Warto odwiedzić z nim gabinet stomatologiczny, by mogło oswoić się z nowym miejscem i z nową osobą, zanim jeszcze jego zęby będą wymagały leczenia. Stomatolog w odpowiedni sposób opowiada o swojej pracy, w miłej i bezstresowej atmosferze pokazuje jak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów.

 

Oprócz walorów czysto edukacyjnych wizyta zapoznawcza pozwala także stomatologowi na nawiązanie kontaktu z dzieckiem, które podczas kolejnej wizyty będzie czuło się już pewniej. Może również wykonać przegląd zębów i zapoznać dziecko ze schematem przebiegu wizyty w gabinecie. Pozytywne odczucia buduje także odpowiednia nagroda przyznana dziecku przez samego stomatologa lub rodzica po opuszczeniu gabinetu – wystarczy mały gadżet, jak naklejka, balonik czy dziecięcy zestaw do mycia zębów – kolorowy, z wyszukanymi kształtami i postaciami ze świata bajek.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności