Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Jak skutecznie dbać o zęby na co dzień?

Często wydaje nam się, że jeśli umyjemy zęby po każdym posiłku, możemy odczuwać dumę z dobrze wypełnionego obowiązku. Tymczasem trzeba pamiętać, że po pierwsze, zęby trzeba odpowiednio szczotkować, po drugie, samo szczotkowanie to za mało, by cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem.

Po pierwsze, szczotkowanie

Odpowiednie szczotkowanie to podstawa dbania o zęby. Powinno ono trwać co najmniej 2 minuty (zazwyczaj wydaje nam się, że szczotkujemy zęby dłużej niż ma to miejsce w rzeczywistości, stąd też warto spojrzeć na zegarek!) i być wykonywane co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Podczas szczotkowania pamiętajmy, że wyczyścić należy nie tylko powierzchnię żującą zębów i ich przód, ale też łuk od strony wewnętrznej.

Szczoteczkę dobierajmy w zależności od potrzeb i wieku. Najlepiej postawić na model z różną długością włosia i średnio twardy (medium). Osoby, które mają bardzo wrażliwe dziąsła, są po zabiegach stomatologicznych powinny wybrać szczoteczkę miękka.

Jeśli chodzi o pastę, obowiązkowo powinna ona zawierać fluor. Pozostałe składniki zależą od tego, na jakim efekcie nam najbardziej zależy: wybieleniu, pozbyciu się przykrego zapachu, złagodzeniu stanów zapalnych. Np. dla osób cierpiących na parodontozę najlepsze będą pasty z szałwią, rumiankiem czy aloesem (działają przeciwzapalnie i łagodząco), metronidazolem (zabija bakterie) i mleczanem glinu (hamuje krwawienie).

 

W jamie ustnej znajdują się nie tylko zęby. Co więcej, wbrew pozorom to nie na nich, a na języku gromadzi się najwięcej bakterii. Po zakończeniu szczotkowania zębów nie zapominajmy zatem o wyszorowaniu języka. Możemy to zrobić drugą stroną szczoteczki.

Po drugie, płyn do płukania jamy ustnej

Płyn ma tę zaletę, że dociera do miejsc, których nie czyścimy szczoteczką. Jego główną rolą jest zabijanie bakterii i łagodzenie zapaleń, ale na półkach w aptece znajdziemy również płyny wybielające, wzmacniające szkliwo, chroniące przed parodontozą. W przypadku płynu do płukania musimy pamiętać o jednym – aby stosować go z umiarem, gdyż mimo swoich zalet, może podrażniać dziąsła.

Po trzecie, nić dentystyczna

Nić dentystyczna to idealny sposób na to, by pozbyć się resztek jedzenia i osadów zgromadzonych w szczelinach pomiędzy zębami. Nitkę owijamy wokół palców obu dłoni i delikatnie wsuwamy pomiędzy zęby. Pamiętajmy, by po zakończonym czyszczeniu dokładnie wypłukać jamę ustną.

Po czwarte, odpowiednia dieta

Na stan naszych zębów wpływ mają nie tylko higiena jamy ustnej i wizyty u dentysty, ale również codzienna dieta. Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w naszych posiłkach, by zęby były zdrowe i mocne?

wapń – znajdziemy go w mleku, jogurtach, serach czy migdałach

fluor – jego źródłem są przede wszystkim woda pitna i ryby

witamina D – znajduje się w rybach (węgorz, śledź, łosoś, makrela), jajach i żółtym serze

witamina C – znajdziemy ją w owocach cytrusowych i dzikiej róży

witamina A – jej źródłem jest marchewka, czerwona papryka i szpinak

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności