Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Narkoza u dentysty

Leczenie zębów w narkozie u wielu pacjentów rodzi szereg pytań i wątpliwości. Zastanawiają się oni, czy jest to bezpieczne dla ich zdrowia, jak wygląda zabieg w znieczuleniu ogólnym a także kiedy można z niego skorzystać? Dziś odpowiadamy na te pytania.

Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne. Polega na podaniu pacjentowi dożylnie lub wziewnie środka, który prowadzi do wyłączenia jego świadomości i wprowadza go w stan uśpienia. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu i nie stresuje się zabiegiem u dentysty.

 

W jakich przypadkach stosuje się narkozę?

Narkoza często okazuje się jedynym wyjściem dla osób niepełnosprawnych, w szczególności tych, z którymi kontakt jest utrudniony. Powód? Ich reakcje na zabieg mogą być różne. Co więcej, trudno wytłumaczyć im konieczność wykonania zabiegu, czy – już w trakcie leczenia – konieczność trzymania otwartych ust przez długi czas. Narkoza pozwala przeprowadzić zabieg bezpiecznie i bez stresu.

Narkoza stosowana jest również w przypadku skomplikowanych zabiegów, związanych z usuwaniem dużej ilości zębów lub też wymagających interwencji chirurga, np. przy usuwaniu zatrzymanych ósemek.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym niekiedy stosuje się również u osób panicznie bojących się dentysty.

 

Czy to jest bezpieczne?

Narkoza stanowi spore obciążenie dla organizmu. Co więcej, zawsze jest obarczona ryzykiem, gdyż u pacjenta mogą występować alergie oraz zmiany chorobotwórcze, o których nawet on sam nie wiedział, a które wykluczają możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego.

 

W przypadku zabiegów stomatologicznych zalecane jest korzystanie z tradycyjnych metod znieczulania. Osoby, które zdecydują się na narkozę, powinny zachować szczególną ostrożność, a na zabieg zgłaszać się wyłącznie do odpowiednich jednostek – szpitali czy specjalistycznych ośrodków.

 

Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę czy placówka spełnia rygorystyczne warunki, gwarantujące pacjentowi bezpieczeństwo podczas zabiegu:

  • czy przed zabiegiem został przeprowadzony dokładny wywiad z pacjentem, dotyczący przede wszystkim historii chorób, branych leków, alergii czy ciąży – tylko na tej podstawie pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu,
  • czy zostały wykonane odpowiednie badania, w tym EKG i morfologia,
  • czy placówka, w której odbywa się zabieg, posiada odpowiednie zaplecze: sprzęt do narkozy i monitoringu stanu pacjenta oraz salę wybudzeń
  • czy narkoza będzie podawana przez anestezjologa i czy będzie on czuwał nad pacjentem przez cały czas trwania zabiegu (anestezjologowi powinna towarzyszyć pielęgniarka).

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności