Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Nocny ból zęba

Pojawia się niespodziewanie. Jest silny, pulsujący i nasila się, kiedy tylko przyłożymy głowę do poduszki. Nie pozwala spać ani odpocząć. Co gorsza, może wystąpić nawet wówczas, kiedy z pozoru wydaje się, że wszystkie zęby mamy zdrowe. Nocny ból zęba. Co jest jego przyczyną? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie informacje krążą na ten temat w sieci i obalić najpopularniejsze mity.

Pacjenci bardzo często zadają sobie pytanie: dlaczego zęby najsilniej bolą właśnie w nocy? Co sprawia, że w dzień usypiają naszą czujność, a kiedy przychodzi wieczór i kładziemy się do łóżka atakują ze zdwojoną siłą? I to taką, której czasami nie jest w stanie pokonać nawet podwójna dawka silnego leku przeciwbólowego.

W sieci możemy znaleźć sporo informacji na temat powodów nocnych bólów zęba. Jakie wymieniane są najczęściej? I czy nie lepiej od razu wybrać się do dentysty?

 

Zapalenie miazgi

Jako przyczynę nocnego bólu zęba najczęściej podaje się ostre zapalenie miazgi, czyli nerwów i naczyń krwionośnych znajdujących się w kanałach korzeniowych. W takie sytuacji z pozoru wszystko wydaje się w porządku: żadnego ubytku próchniczego nie widać, wszystkie wypełnienia są nienaruszone. Wewnątrz komory i kanału rozwija się jednak zapalenie.

Dlaczego objawy nasilają się właśnie w nocy? Wiąże się to ze zmianą pozycji ciała – z pionowej na poziomą – która z kolei powoduje wzrost ciśnienia w tkankach i większy dopływ krwi do mózgu.

 

Opinia eksperta:

Fakt

 

Niewłaściwe leczenie

W internecie nie brak opinii, że nocne bóle zęba, zwłaszcza te pojawiające się po leczeniu ubytku, są wynikiem braku umiejętności ze strony dentysty. Jeśli stomatolog niedokładnie oczyścił ubytek lub też – w przekonaniu niektórych – w trakcie znieczulenia uszkodził nerw, po wizycie, niekoniecznie jeszcze tego samego dnia, ale też kilka czy kilkanaście dni później, może pojawić się ból zęba, który systematycznie narasta.

 

Opinia eksperta:

Rzeczywiście ból może pojawić się po wypełnieniu zęba przez dentystę, jednak najczęściej jego przyczyną jest głęboka próchnica, która już spowodowała nieodwracalne zmiany w miazdze, a po oczyszczeniu ubytku przez lekarza dochodzi do zaostrzenia i pojawia się ból. Niestety zdarzają się przypadki gdzie lekarz nie może ze stuprocentową pewnością określić w jakim stanie jest miazga w zębie z głęboką próchnicą (mimo że jest ona bezobjawowa). Taką pewność dawałoby jedynie badanie tkanki pod mikroskopem a to wiąże się z tzw. umartwieniem zęba.

 

Bruksizm

Wśród winowajców nocnych bólów zębów wymienia się również bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie zębów. W przypadku tej dolegliwości zaciskanie szczęki może być nawet dziesięciokrotnie silniejsze niż w trakcie przeżuwania pokarmów. Efektem schorzenia jest nie tylko rozchwianie zębów czy ich pękanie, ale też wspomniane bóle.

 

Opinia eksperta

Fakt. Bruksizm powoduje znaczne przeciążenia zęby i grupy zębów, co może prowadzić do stanów zapalnych miazgi i bólu oraz nieprawidłowego ścierania powierzchni zębów.

 

Ubytki w przestrzeniach międzyzębowych

O ile ubytki w koronach są widoczne od razu, o tyle te w przestrzeniach międzyzębowych już niekoniecznie. Może się zatem okazać, że to właśnie one odpowiadają za nocne ataki bólowe.

 

Opinia eksperta:

Fakt. Ubytki międzyzębowe są znacznie trudniejsze do wychwycenia. Szczególnie w przypadku gdy umiejscowione są głęboko pod dziąsłem. Najczęściej wykrywamy je robiąc zdjęcie RTG.

 

Zaleganie resztek jedzenia

Nocny ból zęba może być też spowodowany niedokładnym czyszczenie przestrzeni miedzyzębowych. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. W sytuacji, gdy resztki pokarmów dostaną się np. pod dziąsło, a bakterie zaczynają je rozkładać, powstaje stan zapalny powodujący bóle zębów.

 

Opinia eksperta:

Resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach międzyzębowych są przede wszystkim przyczyną powstawania ubytków. W ekstremalnych przypadkach duże ilości pokarmu w przestrzeni między zębami mogą powodować stan zapalny brodawki dziąsłowej, który będzie objawiał się bólem i zanikiem kości. Aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe należy oprócz szczoteczki używać nici dentystycznych oraz urządzeń pomocniczych np. irygatorów.

 

Niewłaściwa dieta

Winę za bóle zębów może ponosić również nieodpowiednia dieta, w szczególności słodkie napoje gazowane, twarde przekąski, alkohol.

 

Opinia eksperta:

Fakt. Niewłaściwa dieta prowadzi do próchnicy, a ta jak już wiemy może manifestować się bólem.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności