Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Opryszczka a wizyta u dentysty

Wielu z nas zmaga się od czasu do czasu z opryszczką wargową. To wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość i defekt estetyczny; opryszczka może także przeszkodzić Ci w niektórych codziennych czynnościach. Schorzenie to jest między innymi jednym z głównych przeciwwskazań do wizyty u dentysty. Warto o tym pamiętać, wybierając się do stomatologa czy centrum stomatologii estetycznej.

Jak powstaje opryszczka wargowa?

Aby zarazić się opryszczką, nie trzeba wiele. Za rozwój schorzenia odpowiada wirus Herpes Simple 1, przenoszony drogą kropelkową; wystarczy więc pocałować zarażoną osobę, pożyczyć od niej pomadkę do ust lub napić się ze wspólnej butelki, by wirus zagnieździł się w zwojach nerwowych. Badania wykazują, że skala obecności HSV1 sięga nawet 90% społeczeństwa!

Wirus pozostaje w organizmie już do końca życia, lecz w wielu przypadkach pozostaje w „uśpieniu” – nie wywołuje objawów zewnętrznych. Zmiany chorobowe są na ogół skutkiem nagłego spadku odporności, wywołanego np. przez przeziębienie, anemię, niedożywienie, a nawet długotrwały stres. Opryszczka rozwija się także pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. To częsty skutek wychłodzenia organizmu (stąd potoczna nazwa „zimno”), a także długotrwałej ekspozycji na ostre słońce lub częstych wizyt w solarium.

Pierwszy objaw to charakterystyczne kłucie i swędzenie w zainfekowanym miejscu. Szybko pojawia się także zaczerwienienie i obrzęk. Zmieniony obszar powiększa się, a na powierzchni powstają drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pęcherzyki utrzymują się na ogół przez okres 6-10 dni; po pewnym czasie wykwity pękają, a nagromadzony płyn wydostaje się na zewnątrz. Ostatni etap schorzenia to zasklepienie powstałej ranki do całkowitego wygojenia.

 

Dlaczego opryszczka wyklucza wizytę u dentysty?

Każdy zabieg stomatologiczny wiąże się z bezpośrednią ingerencją w okolicach ust i szczęki, a miejsce dotknięte opryszczką jest bardzo wrażliwe. Wystarczy jeden nieostrożny ruch lekarza, by przebić pęcherzyk i przenieść zainfekowany płyn surowiczy na inne tkanki. Opryszczka może w ten sposób wykształcić się wewnątrz jamy gębowej i gardła, co znacznie utrudnia przyjmowanie posiłków i ciężko się goi. Jeszcze bardziej niebezpieczna jest opryszczka oka – ta postać choroby może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia rogówki i poważnych problemów ze wzrokiem!

Rezygnacja z wizyty u dentysty ma także na celu dobro lekarza i personelu: wirus HSV1 jest bardzo zaraźliwy, a stomatolog naraża się na bliski kontakt z potencjalnym miejscem infekcji. Należy także pamiętać, że opryszczka często rozwija się na skutek przeziębienia i kataru. Zatkany nos i trudności z oddychaniem powodują dodatkowy dyskomfort, zarówno u pacjenta, jak i dentysty. Najlepszym wyjściem jest więc odłożenie wizyty do czasu całkowitego zaleczenia opryszczki i poprawy stanu zdrowia.

 

Czy można przyspieszyć leczenie opryszczki?

Rezerwacje w gabinetach dentystycznych dokonywane są nieraz z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, a zmiana terminu może być problemem dla obu stron. Co zrobić, gdy do wizyty zostało Ci jeszcze trochę czasu, a na wardze pojawił się bolesny pęcherzyk? W aptece można znaleźć szeroki wybór maści i plastrów, które złagodzą objawy choroby i wspomogą proces gojenia. W trakcie leczenia warto ponadto suplementować witaminy z grupy B, a także zrezygnować z lepkich pomadek i błyszczyków, które utrudniają wysuszenie ranki. Najważniejsza jest jednak cierpliwość: jeśli podjęte leczenie nie przyniesie pełnego efektu, wizytę u dentysty należy bezwzględnie przełożyć.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności