Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Palenie papierosów a zdrowie zębów

Palenie i piękny, zdrowy uśmiech? Niestety, te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze. Jaki wpływ na zęby ma nikotyna? I co można zrobić, by przeciwdziałać tym negatywnym zmianom?

Sprawdź nasze centrum stomatologii estetycznej i pozbądź się negatywnych skutków palenia ze swoich zębów

 

Choroby zębów i dziąseł

Nikotyna „wypłukuje” z organizmu kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Jej niedobór prowadzi z kolei do szeregu negatywnych zmian: rozpulchniania dziąseł, zwiększenia skłonności do krwawień i stanów zapalnych oraz trudniejszego gojenia się ran.

Brak witaminy C może skutkować również szkorbutem, który prowadzi do zmian skórnych, problemów z układem kostno-szkieletowym, problemów z sercem i płucami czy anemii. A to nie wszystko. Badania przeprowadzane przez specjalistów dowodzą, że palaczom aż dwukrotnie częściej wypadają zęby. Winę za taki stan rzeczy ponosi paradontoza, tę z kolei wywołują właśnie związki chemiczne wchodzące w skład dymu z papierosów.

U palaczy wzrasta także ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Dotyczy to w szczególności raka wargi i języka.

 

Przebarwienia

Przebarwienia szkliwa, nie tylko na powierzchni, ale też w powierzchniowych warstwach, brunatny czy nawet czarny osad na zębach to kolejne skutki wieloletniego palenia. Kamień nazębny u palacza odkłada się znacznie szybciej, a, jak wiadomo, gromadząca się na zębach płytka zwiększa z kolei prawdopodobieństwo powstania próchnicy.

Do listy negatywnych skutków palenia dodać należy również nieświeży oddech, w walce z którym zwykła pasta niestety niewiele pomoże.

 

Jak walczyć ze skutkami palenia?

Sprawa pierwsza to kontrola stanu uzębienia. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pomogą zareagować na ewentualne zmiany odpowiednio szybko, a usuwanie kamienia nazębnego zminimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy.

Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiedniej pasty, przeznaczonej specjalnie dla palaczy. Posiada ona silniejsze właściwości wybielające, skuteczniej usuwa przebarwienia i odświeża oddech, dzięki specjalnym komponentom zapachowym. Jeśli nie jesteśmy w stanie rzucić palenia, higienę jamy ustnej warto uzupełnić także o płyn do płukania ust oraz nić dentystyczną.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności