Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Próchnica – 7 sposobów jak jej zapobiegać

Próchnica jest chorobą społeczną i zakaźną, występującą w szczególności u dzieci i młodzieży. To ona w głównej mierze odpowiada za powstawanie ubytków i przebarwień oraz dolegliwości bólowych. Najbardziej podane na próchnicę są zęby mleczne i nowe zęby stałe, stąd też bardzo ważne jest, by przypominać dzieciom o higienie jamy ustnej i wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać chorobie.

Osad, w którym czyhają bakterie

 

Za powstawanie próchnicy odpowiada płytka nazębna (bakteryjna), czyli osad gromadzący się na powierzchni zębów. Znajdujące się w nim bakterie produkują kwas, który jest zagrożeniem dla twardych tkanek zęba i może powodować zapalenie dziąseł. Na całe szczęście, próchnicy można zapobiec. Odpowiednio dbając o zęby.

Szczotkuj, płucz, lakuj, czyli zapobiegaj

 

Sposób 1

Regularne i odpowiednio wykonane szczotkowanie to podstawa dbania o higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku pastą z fluorem.

Sposób 2

Szczotkowanie zębów warto uzupełnić stosowaniem nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej z fluorem, gdyż fluor wzmacnia szkliwo i pomaga zapobiegać próchnicy.

Sposób 3

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować słodycze, jednak w większości przypadków, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci, jest to niezwykle trudne. Warto zatem unikać chociaż produktów najbardziej szkodliwych, a zatem słodkich napojów, chipsów, cukierków.

Sposób 4

Do menu warto wprowadzić produkty z odpowiednimi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń czy witaminy. To naturalny i prosty sposób na wzmocnienie zębów.

Sposób 5

Podjadanie pomiędzy posiłkami może być bardzo zgubne nie tylko dla figury, ale i dla zębów. Przekąski dostarczają bowiem bakteriom stałej pożywki.

Sposób 6

W dbaniu o zęby bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Osoby dorosłe na wizytę powinny się wybrać dwa razy w roku. Dzieci i młodzież nawet częściej, bo co 3, 4 miesiące.

Sposób 7

Zabiegi profilaktyczne, takie jak lakowanie, pomagają zmniejszyć ryzyko próchnicy nawet o 90%. Pokrycie uszczelniaczem bruzd, zagłębień i szczelin zapobiega bowiem zaleganiu resztek pokarmowych w trudnych do oczyszczania miejscach. Zabiegi profilaktyczne możesz wykonać również w naszym centrum.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności