Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Szczoteczka do zębów – miękka, średnia czy twarda?

Głównym kryterium wyboru szczoteczki do zębów jest twardość włosia, dobierana na podstawie stanu szkliwa i dziąseł, a także trybu życia. Czy palisz papierosy, lubisz kawę i czerwone wino? A może czeka Cię leczenie paradontozy lub odbudowa zniszczonego zęba? Każdy z tych przypadków wymaga innego modelu.

Twardość włosia a indywidualne potrzeby

Wielu z nas bagatelizuje kwestię wyboru szczoteczki do zębów i szybko zdejmuje z półki sklepowej najtańszy lub najładniejszy model. Warto jednak poświęcić chwilę na zastanowienie i wybrać szczoteczkę o odpowiedniej twardości, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Czym różnią się dostępne na rynku produkty?

Sprawdź nasze centrum stomatologii estetycznej i pozbądź się negatywnych skutków palenia ze swoich zębów

 

Wyróżniamy cztery stopnie twardości szczoteczek:

  • twarde (średnica włosia 0,25-0,35 mm)
  • średnio twarde (0,20-0,25 mm)
  • miękkie (0,18-0,20 mm)
  • specjalistyczne (poniżej 0,12 mm)

 

Szczoteczki twarde – zwalczają osad

Szczoteczki twarde dokładnie szorują zęby i najlepiej usuwają osad. Ostro zakończone włosie może jednak podrażnić dziąsła, a przy zbyt mocnym czyszczeniu – spowodować ubytki w szkliwie. Z tego względu twarda szczoteczka nadaje się jedynie dla osób o zdrowych, niewrażliwych dziąsłach, które chcą usunąć przebarwienia szkliwa powstałe pod wpływem nikotyny i ciemnych napojów.

 

Szczoteczki średnie – uniwersalne

Szczoteczki średnio twarde sprawdzą się w większości przypadków. Produkty tego typu dobrze radzą sobie z czyszczeniem, a jednocześnie są łagodne dla dziąseł i szkliwa. To optymalny wybór dla każdej osoby ze zdrowymi dziąsłami, bez chorób przyzębia, nadwrażliwości na temperaturę i dotyk.

 

Szczoteczki miękkie – dla nadwrażliwych

Szczoteczki miękkie to najlepszy wybór w przypadku nadwrażliwości, obrzęku lub krwawienia dziąseł, a także przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Miękkie włókna delikatnie oczyszczą powierzchnię zębów bez ryzyka pogłębienia stanu zapalnego. Szczoteczek tego typu można używać też profilaktycznie, by zapobiec ewentualnym podrażnieniom dziąseł.

 

Szczoteczki specjalistyczne – przy chorobach dziąseł

Szczoteczki specjalistyczne to modele o szczególnie miękkim włosiu, używane w przypadku poważnych chorób dziąseł, a także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Szczoteczki te zalecane są także pacjentom z implantami lub aparatami ortodontycznymi. Miękkie włosie nadaje się również do masażu dziąseł po zdjęciu ruchomej protezy.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności