Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

W jakim wieku aparat ortodontyczny?

W przypadku leczenia ortodontycznego trudno o jedną złotą radę. Są wady, które warto leczyć od najmłodszych lat i takie, które można eliminować dopiero w momencie, gdy pacjent ma zęby stałe. Jakkolwiek by jednak nie było, pamiętać należy o jednym: regularne wizyty u specjalisty pomogą szybko zareagować na niepokojące zmiany, a ortodonta zadecyduje, jakie formy leczenia należy podjąć.

Po pierwsze, profilaktyka

U dzieci z zębami mlecznymi najważniejsza jest profilaktyka. Szkodliwe nawyki, takie jak ssanie smoczka czy palca, obgryzanie paznokci czy kredek, mogą powodować wady zgryzu. Wskazaniami do podjęcia działania mogą być również: oddychanie przez usta, stale otwarta usta, wady wymowy, stłoczenie zębów lub zbyt duże szpary między zębami, przedwczesna utrata zębów czy asymetria w rysach twarzy.

Sprawdź nasze centrum stomatologii estetycznej i pozbądź się negatywnych skutków palenia ze swoich zębów

Pomoc stomatologa najczęściej obejmuje leczenie zębów mlecznych, niewielkie zabiegi korekcyjne oraz zalecanie ćwiczeń mięśni twarzy.

 

Po drugie, aparat ruchomy

W okresie uzębienia mieszanego, czyli mleczno-stałego można zastosować u młodych pacjentów aparat zdejmowany. Zakłada się go najczęściej na noc, ale trzeba go nosić również w wolnym czasie w ciągu dnia. Najlepszym momentem do podjęcia leczenia większości wad (dotyczy to w szczególności korekcji wzrostu szczęk, która ma wpływ na proporcje twarzy) jest tzw. skok wzrostowy. U dziewczynek następuje on pomiędzy 10 a 13 rokiem życia, u chłopców dwa lata później.

Oczywiście o tym, czy podjęcie leczenia jest konieczne, zadecyduje ortodonta. Niektóre zmiany, choć mogą wyglądać niepokojąco, są naturalne dla tego etapu rozwojowego i z czasem korygują się same. Inne wymagają natychmiastowej interwencji, gdyż z czasem mogą prowadzić do pogłębiania wady.

 

Po trzecie, aparaty stałe

Aparat stały zakłada się dopiero w momencie gdy kości przestają rosnąć, a wszystkie zęby u pacjenta są stałe. Ortodonta zleca wówczas wykonanie zdjęcia RTG oraz wyleczenie wszystkich ubytków, stanów zapalnych i usunięcie kamienia. Czasami, w przypadku zębów stłoczonych, konieczne może być również usunięcie niektórych zębów.

 

Warto pamiętać!

Aparat ortodontyczny zakłada się nie tylko w celu poprawienia estetyki uśmiechu. Nieprawidłowy zgryz może bowiem powodować szereg problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, choroby przyzębia (będące skutkiem nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego) oraz ubytki próchnicowe w przestrzeniach międzyzębowych.

 

 

 

 

 

 

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności