Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Witaminy na zdrowe zęby

Wygląd i kondycja naszych zębów zależą nie tylko od tego, w jaki sposób o nie dbamy, czy to prywatnie w domu, czy u dentysty, ale również od tego, co jemy. Dieta potrafi zdziałać prawdziwe cuda, a witaminy i składniki odżywcze zawarte w określonych produktach wzmacniają, wybielają i chronię nasze zęby. Co zatem jeść, by móc pochwalić się zdrowym, lśniącym uśmiechem?

 

Pozbawiona witamin dieta może wyrządzić spore szkody w naszej jamie ustnej: zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych, powodować niedorozwój szkliwa, być przyczyną chorób przyzębia. Właśnie dlatego warto dbać o to, by nasze posiłki były bogate w wartościowe składniki odżywcze, a na naszym talerzu regularnie znajdowały się owoce, warzywa, ryby oraz produkty mleczne i zbożowe.

 

ABC zdrowych zębów

 

Witamina A

Jak działa? Wykazuje właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiega powstawaniu infekcji i stanów zapalnych w jamie ustnej. Reguluje również proces wydzielania śliny, która bierze udział w mineralizacji szkliwa i ma działanie przeciwpróchnicze.

 
Gdzie ją znajdziemy? W jajkach, przetworach mlecznych, szpinaku, kapuście, czerwonym mięsie i wątróbce.

 

Witaminy z grupy B

Jak działają? Witamina B2 chroni błony śluzowe, a witamina B5 odgrywa dużą rolę w zapobieganiu i łagodzeniu bólów zęba.

 
Gdzie je znajdziemy? Witaminy z grupy B kompleksowo występują w kaszy, podrobach, ciemnym chlebie, grzybach, czerwonym mięsie, orzechach i migdałach, brukselce, brokułach i szpinaku.

 

Witamina C

Jak działa? Odpowiada za prawidłowy rozwój zębów i szkliwa u dzieci, chroni przed infekcjami, dba o dziąsła, w szczególności zapobiega krwawieniom i stanom zapalnym dziąseł oraz odsłanianiu szyjek dziąseł.

 
Gdzie ją znajdziemy? W natce pietruszki, owocach cytrusowych, ziemniakach, papryce, czarnej porzeczce.

 

Witamina D

Jak działa? Zwiększa przyswajanie wapnia, który jest niezbędnym minerałem budulcowym zębów. Odpowiada za mineralizację szkliwa, chroni zęby przed rozwojem próchnicy i złamaniami, sprawia, że zęby są zdrowe i mocne.

 
Gdzie ją znajdziemy? W tłustych rybach, maśle, tranie, żółtkach jaj, kukurydzy, mleku.

 

 

Witamina E

Jak działa? Ma właściwości kojące (łagodzi bóle zębów i dziąseł) oraz regenerujące (przyspiesza gojenie się ran). Zapobiega krwawieniom i obrzękom dziąseł, rozchwianiu zębów oraz powstawaniu nieświeżego oddechu.

 
Gdzie ją znajdziemy? Oleje roślinne, nasiona słonecznika, orzechy i migdały, sok pomidorowy, warzywa o zielonych liściach.

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności