Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Zapalenie zatok, a ból zęba

Dbasz o zęby, regularnie odwiedzasz dentystę, wszystkie ubytki masz wyleczone, a mimo tego z jednej strony twarzy, w okolicach górnej szczęki odczuwasz ból. Myślisz, że to zapewne wina niewłaściwie wyczyszczonego kanału lub jakichś zmian, które rozwijają się wewnątrz zęba, np. zapalenia nerwu. Tymczasem winowajcą mogą być zatoki. Jaki związek zachodzi pomiędzy bólem zębów a zapaleniem zatok? Co na ten temat mówią w sieci, a jak sprawa wygląda naprawdę?

 

Czy zęby mogą być przyczyną zapalenia zatok?

Czy niewłaściwie leczone zęby mogą mieć związek z zapaleniem zatok? Większości osób taki związek wydaje się wysoce nieprawdopodobny. Szczęka i zatoki, które większość osób umieszcza w okolicach czoła i nosa (zapominając o zatokach szczękowych), wydają się nie mieć ze sobą żadnego związku. Co więcej, w większości artykułów poświęconych zapaleniu zatok jako jego przyczynę wymienia się wirusy, bakterie i niedoleczone przeziębienie.

Kolejna kwestia dotyczy błędnych założeń. Nawet jeśli początkowo przyjmiemy, że zapalenie zatok może pochodzić od zębów, szybko rozwiewamy swoje ewentualne wątpliwości. Sporo osób oględziny zębów opiera bowiem wyłącznie na przyjrzeniu się, jak wyglądają, czy nie widać na nich ubytków i przebarwień. Jeśli żadnych zmian nie dostrzegają, dochodzą do wniosku, że wszystko jest w porządku i to nie zęby są przyczyną.

Na niektórych portalach można jednak znaleźć informacje o zębopochodnym zapaleniu zatok. Zgodnie z nimi stan zapalny zatok może być spowodowany zarówno niewyleczonymi na czas stanami zapalnymi zębów i przyzębia, jak również powikłaniami po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu kanałowym lub po wyrwaniu zęba(połączenie jamy ustnej z zatoką).

 

Czy ból zębów może być jednym z objawów zapalenia zatok?

Wśród najczęściej wymienianych objawów zapalenia zatok znajdują się: bóle głowy, w szczególności te zlokalizowane u nasady czoła i w okolicach nosa i nasilające się przy schylaniu, katar, zatkany nos, ropna wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła a także gorączka czy przykry zapach z ust.

W sieci można również znaleźć informacje jakoby ból zębów mógł wskazywać na istnienie stanu zapalnego zatok. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bliskie sąsiedztwo zatok szczękowych z zębami, w szczególności z górnymi ósemkami, siódemkami i szóstkami.

Jaki ból zębów miałby świadczyć o zapaleniu zatok? Jednostronny ból twarzy zlokalizowany w okolicach szóstki, siódemki lub ósemki może świadczyć o zębopochodnym zapaleniu zatoki a ból obustronny, uczucie drętwienia zębów może być spowodowane niezębopochodnym zapaleniem (po katarze, przeziębieniu) co powinno być leczone przez lekarza laryngologa.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności