Centrum Stomatologiczne Monika i Piotr Sokół w Krakowie

  • Polski
  • English
Menu

Znieczulenie w ciąży: tak czy nie?

Pytanie czy w czasie ciąży można stosować znieczulenie podczas zabiegów u dentysty nurtuje wiele przyszłych matek. Dla kobiety priorytetem jest zdrowie dziecka i stara się robić wszystko, by nic nie wpłynęło negatywnie na jego rozwój. Znieczulenie dla pacjentek w ciąży jest sprawą problematyczną. Sytuacje dodatkowo pogarsza fakt, że w sieci można znaleźć sporo sprzecznych informacji na ten temat. A jak jest naprawdę? Czy w czasie ciąży można stosować znieczulenie?


Ciąża to czas mało sprzyjający dla zębów. Czynniki takie jak nudności i wymioty, zwiększone wydzielanie śliny, wzrost stężenia estrogenów mogą powodować krwawienie z dziąseł, uszkodzenia szkliwa, nasilenie próchnicy. Trzeba równocześnie pamiętać, że wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą wywierać niekorzystny wpływ na płód toteż obowiązkowo trzeba je leczyć.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wyleczenie wszystkich ubytków przed zajściem w ciąże, a następnie regularne chodzenie na wizyty kontrolne, które pozwoliłyby na szybkie wychwycenie zmian i ich bezstresowe wyleczenie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co w takiej sytuacji?

 

Znieczulenie – jak bezpiecznie je stosować?

Stosowanie znieczulenia do zabiegów stomatologicznych w okresie ciąży jest jak najbardziej dopuszczalne. Oczywiście pod kilkoma warunkami.

Przede wszystkim należy poinformować dentystę o tym, że jest się w ciąży. Stomatolog dobierze wówczas odpowiedni lek, bezpieczny dla płodu i przebiegu ciąży. Środki znieczulające dla kobiet spodziewających się dziecka zawierają minimalne ilości adrenaliny lub noradrenaliny i nie powodują obkurczania się naczyń krwionośnych.

Po drugie, warto poinformować dentystę o stopniu zaawansowania ciąży. Najodpowiedniejszym okresem do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr. W pozostałych przypadkach najodpowiedniejszą i bezpieczną metodę leczenia pomoże dobrać stomatolog.

Po trzecie, na okres po ciąży warto przełożyć wszystkie zabiegi, które nie są konieczne, gdyż nie mają wpływu na kondycję zębów. Chodzi w szczególności o zabiegi z zakresu estetyki uzębienia, takie jak wybielanie.

Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj by:

  • regularnie chodzić na wizyty kontrolne, gdyż pozwolą one na szybkie wyłapanie zmian,
  • dbać o higienę jamy ustnej,
  • leczyć ubytki na bieżąco i nie zostawiać ich na okres po ciąży; stany zapalne i bakterie krążące w organizmie mają gorszy wpływ na płód niż znieczulenie,
  • nie bać się prosić o znieczulenie; stres spowodowany wizytą u dentysty prowadzi do produkcji adrenaliny, która jest też składnikiem tradycyjnego znieczulenia; środki znieczulające dla kobiet w ciąży zawierają minimalną ilość środka obkurczającego.

 

Szybki kontakt

tel. 12 655 15 96
dentalsokol@gmail.com

Centrum otwarte

pon.– pt. 900 – 2000
sobota 1000 – 1400

Płatności